LIVE TEXT. Superliga 2023/2024 Farul Constanța, remiză în deplasare cu FCSB. „Marinarii“ au egalat în minutul 90+4! (GALERIE FOTO)

Derby-ul etapei a 24-a a Superligii, dintre vicecampioana FCSB, liderul detașat al clasamentului, și campioana în exercițiu, Farul Constanța, se dispută astăzi, 5 februarie 2024, de la ora 20.00, pe Arena Națională din București, între vicecampioana FCSB (liderul detașat al clasamentului) și Farul Constanța.

FCSB are opt puncte avans (50 - 42) față de a doua clasată, CFR Cluj (care a jucat însă în etapă), și străbate o perioadă foarte bună.

De cealaltă parte, aflați pe locul cinci în ierarhie, cu 36 de puncte, „marinarii“ sunt și ei într-o perioadă fastă, după ce, asemenea FCSB, au câștigat ambele meciuri jucate în noul an.

Partida se dispută chiar în ziua în care managerul tehnic al Farului, Gheorghe Hagi, a împlinit vârsta de 59 de ani.

FCSB (antrenor, Elias Charalambous): Târnovanu - Crețu, Ngezana, Dawa, Radunovic - Lixandru, Șut (cpt.), Alhassan - Luis Phelipe, Băluță, Oct. Popescu.

Rezerve: An. Vlad - Panțîru, Florinel Coman, Miculescu, Pandele, Toma, Ov. Popescu, Matyas Laszlo, Pantea, M. Manolache, Radaslavescu, D. Popa.

Absent: Darius Olaru (suspendat)

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Dussaut, M. Popescu, Larie (cpt.), Cr. Ganea - Vînă, Queiros, R. Deaconu - Rivaldinho, L. Munteanu, Budescu.

Rezerve: Mușat - Kiki, Boli, Grameni, G. Marins, Nedelcu, Grigoryan, N. Popescu, Stoian, Dănuleasă, L. Andronache, I. Cojocaru.

Absenți: Sîrbu, T. Băluță (accidentați).

UPDATE:

Meciul a început. Atât fanii Farului, cât și cei ai FCSB i-au cântat La Mulți Ani lui Hagi, cu ocazia zilei sale de naștere.

UPDATE:

În  minutul 9, Băluță a tras din careu, din unghi, dar Buzbuchi a reținut. Portarul Farului a avut o intervenție foarte bună, un minut mai târziu, și la șutul lui Luis Phelipe. Anterior, Luis Munteanu scăpase periculos, nu l-a putut învinge pe Târnovanu, dar fusese ofsaid.

UPDATE:

În minutul 14, Budescu trage prin surprindere de la distanță, Târnovanu e pe fază.

UPDATE:

În minutul 33, Băluță trage din întoarcere, iar mingea se duce la mică distanță de poarta lui Buzbuchi.

UPDATE:

Mare ocazie a FCSB în minutul 36, Buzbuchi respinge în corner mingea șurată din careu de Luis Phelipe.

UPDATE:

S-a încheiat prima repriză, cu scorul de 0-0.

UPDATE:

La debutul părții secunde, Farul face două schimbări, Grigoryan în locul lui Budescu și Grameni în locul lui Rivaldinho. La FCSB, intră Florinel Coman, în locul lui Luis Phelipe. Start în repriza a doua!

UPDATE:

În minutul 55, FCSB a deschis scorul! A marcat Baba Alhassan, din apropiere, la o centrare a lui Florinel Coman.

UPDATE:

În minutul 57, Farul introduce mingea în poartă, prin Louis Munteanu. Golul este verificat cu VAR. Farul mai face două schimbări: Nedelcu în locul lui Queiros (60) și Boli în locul lui Ganea (61). După mai multe minute, vine decizia VAR, iar golul nu este acordat, pentru ofsaid la Munteanu. Scorul rămâne 1-0 pentru FCSB.

UPDATE:

În minutul 79, se face a cincea modificare la Farul, a ieșit Ronaldo Deaconu și a intrat Ionuț Cojocaru.

UPDATE:

În minutul 81, două noi schimbări și la FCSB, au intrat Radaslavescu și Ovidiu Popescu și au ieșit Octavian Popescu și Lixandru.

UPDATE:

În minutul 88, Băluță este schimbat de Miculescu, la FCSB. Fostul farist Radaslavescu are două ocazii mari, dar nu reușește să înscrie.

UPDATE:

De la margine se arată opt minute de prelungire.

UPDATE:

În minutul 90+4, Farul primește penalty, în urma analizei VAR. Transformă Larie, iar scorul devine 1-1!

UPDATE:

Meciul s-a încheiat cu scorul de 1-1! În minutul 90+11, Dawa a ratat o mare ocazie de a face 2-1!

Farul și-a continuat și în deplasare, cu FCSB, scor 1-1, seria jocurilor excelente din acest an. Este în plus a șaptea partidă consecutivă fără eșec, în urma căreia formația noastră mai face un pas important în lupta pentru calificarea în play-off. FCSB a avut primele ocazii în acest meci, a și deschis apoi scorul în min.55, dar din acel moment Farul a fost echipa mai bună. Farul a egalat în min.57, dar golul lui Louis a fost anulat pentru un presupus ofsaid, dar pressingul la poarta bucureștenilor s-a concretizat în prelungirile jocului, min.90+4, când Larie a fructificat o lovitură de la 11m, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Au evoluat:

FCSB (antrenor Elias Charalambous): Târnovanu - V. Crețu, Ngezana, Dawa, Radunovic - Lixandru (81 Ov. Popescu), Șut, Alhassan - Luis Phelipe (46 Coman) A. Băluță (90 Miculescu), Oct. Popescu (82 Radaslavescu). Rezerve: Vlad - Panțîru, Pandele, Toma, Laszlo, Pantea, Manolache, A. Popa.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Dussaut, Larie, M. Popescu, Ganea (59 Boli) - Deaconu (79 Cojocaru), Queiros (59 Nedelcu), Vînă - Budescu (46 Grigoryan) - Rivaldinho (46 Grameni), L. Munteanu. Rezerve: Mușat - Dănuleasa, Gustavo, Kiki, N. Popescu, Andronache, Stoian.

În clasament, Farul se află pe locul cinci, cu 37 de puncte, iar în etapa viitoare va juca pe teren propriu cu Dinamo, ultima clasată. Meciul se joacă luni, 12 februarie 2024, de la ora 20.00.

Sursa foto: Farul Constanța

Hagi - „Trebuie să credem în ce facem și să avem curaj“ (VIDEO)