LIVE TEXT. Superliga 2023/2024 Farul Constanța, victorie uriașă cu Rapid în deplasare, la debutul în play-off. Louis Munteanu, dublă de senzație! (GALERIE FOTO + VIDEO)

Turneul play-off al Superligii 2023/2024 debutează astăzi, 15 martie 2024, cu meciul Rapid București - Farul Constanța, care se joacă de la ora 20.30.

În clasamentul din play-off, Rapid se află pe locul doi, cu 28 de puncte, în timp ce Farul ocupă poziția a cincea, cu 22 de puncte.

Echipele de start:

Rapid (antrenor, Cristiano Bergodi): Aioani - Braun, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Bădescu - Hromada, Hasani, Oaidă - Krasniqi, Rrahmani, Papeau.

Rezerve: Drăghia - Borza, I. Cristea, Dr. Grigore, Djokovic, Dr. Albu, Funsho, Petrila, El Sawy, Cîrjan, Burmaz, Onea.

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Boli, M. Popescu, Gustavo Marins, Cr. Ganea - Vînă, Queiros, Grameni (cpt.) - I. Cojocaru, L. Munteanu, R. Deaconu.

Rezerve: Ș. Mușat, D. Grosu, Casap, Budescu, L. Andronache, Rivaldinho, L. Banu, N. Popescu, Stoian, Kiki.

Ionuț Cojocaru (20 de ani) susține cu această ocazie primul meci ca titular în prima ligă. Până acum, a mai fost folosit în șase partide, de fiecare dată intrând pe parcursul meciurilor.

În următoarele două etape din play-off, Farul va juca astfel: acasă cu FCSB – duminică, 31 martie 2024, de la ora 21.00; în deplasare cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – vineri, 5 aprilie 2024, de la ora 20.30.

UPDATE:

Meciul a început.

UPDATE:

În minutul 7, Hasani trage din careu, iar Buzbuchi respinge în corner.

UPDATE:

În minutul 23, se deschide scorul, Louis Munteanu, de la Farul, primește o pasă de la căpitanul Grameni și îl învinge pe Marian Aioani din careu. 1-0 pentru oaspeți!

UPDATE:

În minutul 32, Farul are o mare ocazie de a face 2-0, dar Aioani intervine foarte bine în careu la Vînă și salvează. Imediat, și Rapid ratează, pentru 1-1!

UPDATE:

S-a terminat prima repriză, Farul conduce cu 1-0!

UPDATE:

La pauză, Rapid a efectuat două schimbări, Hromada - Petrila și Hasani - Albu. A început partea secundă.

UPDATE:

În minutul 56, scorul devine 2-0 pentru Farul, după un nou gol al lui Louis Munteanu, letal în careu, la pasa foarte bună a lui Cojocaru!

UPDATE:

În minutul 60, Rrahmani ratează o ocazie importantă din apropiere.

UPDATE:

Alte două schimbări la Rapid, în minutul 63, ies Papeau și Krasniqi, intră Funsho și Burmaz.

UPDATE:

În minutul 67, Rapid rămâne în inferioritate numerică, Oaidă primind cartonașul roșu, după ce a văzut al doilea galben.

UPDATE:

În minutul 70, Kiki intră la Farul în locul lui Deaconu, iar la Rapid Borza îl schimbă pe Bădescu.

UPDATE:

În minutul 75, Kiki respinge în corner mingea trimisă de Petrila din careu. La Farul, ies Louis Munteanu și Cojocaru și intră Rivaldinho și Andronache.

UPDATE:

Ionuț Vînă trimite mingea în transversală, în minutul 79! Farul putea face astfel 3-0!

UPDATE:

În minutul 85, Rapid reduce din diferență, prin Rrahmani, care a transformat un penalty. Rapid - Farul 1-2!

UPDATE:

În minutul 89, la Farul ies Grameni și Gustavo și intră Dănuleasă și Stoian.

UPDATE:

De la margine să arată opt minute de prelungire!

UPDATE:

Meciul s-a încheiat, Farul a realizat o victorie mare, 2-1 în Giulești, după un meci deosebit al „marinarilor“!

Farul a început perfect play-off-ul, cu o victorie superbă pe terenul celor de la Rapid, formație care venea după.un succes categoric în fata liderului FCSB, 4-0. A fost 2-1 pentru Farul în Giulești după un meci în care "marinarii" au făcut un joc foarte, foarte bun, chiar dacă au lipsit, din diferite motive, mulți jucători importanți: Larie, Nedelcu, Băluță, Dussaut, Grigoryan, Sîrbu. Louis Munteanu cu o dublă, după două pase excelente ale lui Grameni și Cojocaru, ultimul la primul meci ca titular. Victoria oferă un excelent moral în lupta pentru un loc care să ofere o nouă calificare în cupele europene, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Rapid (antrenor, Cristiano Bergodi): Aioani - Braun, Săpunaru, Iacob, Bădescu (69 Borza) - Hromada (46 Petrila), Hasani (46 Albu), Oaidă - Krasniqi (63 Bamgboye), Rrahmani, Papeau (63 Burmaz). Rezerve: Drăghia - I. Cristea, Dr. Grigore, Djokovic, El Sawy, Cîrjan, Onea.

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Boli, M. Popescu, Gustavo (90 Stoian), Ganea - Vînă, Queiros, Grameni (89 Dănuleasa) - Deaconu (69 Kiki), L.Munteanu (76 Rivaldinho), Cojocaru (76 Andronache). Rezerve: Mușat - Grosu, Casap, Budescu, Banu, N. Popescu.

Clasament: 1. FCSB – 32p, 2. Rapid – 28p, 3. CFR Cluj – 27p, 4. Universitatea Craiova – 25p, 5. Farul – 25p, 6. Sepsi OSK – 22p.