LIVE TEXT. Superliga 7-2 cu Rapid București! Farul Constanța sprintează spre titlu în stil de mare campioană! (GALERIE FOTO + VIDEO)

Etapa a șaptea a turneului play-off al Superligii aduce față în față, sâmbătă, 6 mai, de la ora 21.30, pe stadionul central al complexului sportiv al Academiei Hagi, de la Ovidiu, Farul Constanța și Rapid București.

În clasament, Farul ocupă prima poziție, cu 43 de puncte, pe când Rapid se află pe locul cinci, cu 34 de puncte.

Meciul se dispută cu casa închisă, biletele de intrare epuizându-se cu zile bune înainte de partidă.

Farul luptă pentru titlul de campioană, iar interesul în jurul partidei este enorm.

Hagi - „Victoria e foarte importantă pentru visul nostru de a ieși campioni“ (VIDEO)

Echipele de start:

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Aioani - D. Kiki, Larie (cpt.), Artean, Borza - T. Băluță, Nedelcu, Grameni - Alibec, L. Munteanu, Mazilu.

Rezerve: Buzbuchi, Sîrbu, K. Boli, Casap, K. Doukoure, Mateus Barbosa, Sali, N. Popescu, Vl. Morar.

Rapid (antrenor, Adrian Mutu): H. Moldovan - R. Onea, Săpunaru (cpt.), Dr. Grigore, J. Morais - Kait, Al. Albu, Al. Ioniță II - Sefer, Dugandzic, Funsho.

Rezerve: Drăghia, P. Iacob, Fl. Ștefan, Emmers, Papeau, Pănoiu, Ongenda, Costache, Luckassen.

UPDATE:

Față de ultimul meci direct de la Ovidiu, galeria Rapidului a intrat acum în sectorul de tribună rezervat în stadion. Cu jumătate de oră înainte de meci, între cele două galerii, faristă și rapidistă, a început deja „războiul“ scandărilor.

UPDATE:

Meciul a început. Lovitura simbolică de start a fost dată de Hacic Garabet, fost președinte al Farului. În secunda 30, Farul obține penalty, prin Mazilu! Alibec marchează, 1-0 pentru Farul din minutul 3! Penalty-ul a fost verificat cu VAR, dar decizia nu a fost întoarsă.

UPDATE:

În minutul 7, Farul are o nouă ocazie, dar Mazilu trage peste poartă.

UPDATE:

Rapid are șansa egalării în minutul 10, însă Albu nu nimerește ținta din apropiere.

UPDATE:

Louis Munteanu și Alibec ratează situații importante, în minutele 19 și 20, iar scorul rămâne 1-0.

UPDATE:

În minutul 23, Farul face 2-0, grație lui Băluță, cu un șut frumos de la distanță!

UPDATE:

Farul este dezlănțuită, iar după ce Alibec nimerește bara, Băluță marchează din nou în minutul 27! 3-0 pentru Farul! La două minute după gol, Rapidul face prima schimbare, Emmers în locul lui Ioniță.

UPDATE:

Scorul putea crește, Farul ratează noi ocazii!

UPDATE:

În minutul 45, Alibec profiră de o eroare a lui Săpunaru și urcă scorul la 4-0! Face și echipa gazdă o schimbare, Doukoure în locul lui Băluță.

UPDATE:

S-a încheiat prima repriză, Farul conduce cu 4-0!

UPDATE:

A început repriza a doua. O nouă schimbare la Rapid, Pănoiu în locul lui Sefer. În minutul 50, Kait ratează pentru Rapid.

UPDATE:

În minutul 56, Kevin Boli îi ia locul în teren lui Larie, la Farul.

UPDATE:

În minutul 58, Rapid reduce din diferență, prin Săpunaru, 4-1.

UPDATE:

Festival de goluri la Ovidiu, Farul reface diferența de patru goluri, prin Alibec, 5-1! După ieșirea lui Larie, Denis a preluat banderola de căpitan. Alibec, trei goluri în acest meci!

UPDATE:

Trei schimbări la Farul în minutul 68: Alibec – Enes Sali, Borza – Sîrbu, Mazilu – Mateus.

UPDATE:

Scorul devine unul de tenis, Louis Munteanu marchează pentru 6-1, în minutul 74!

UPDATE:

Louis Munteanu face dubla și scorul devine 7-1, în minutul 76!

UPDATE:

Penalty pentru Rapid în minutul 86, Dugandzic marchează, iar scorul este acum 7-2. „Hai cu egalarea!“, li se strigă, ironic, rapidiștilor, din tribună.

UPDATE:

Meciul s-a încheiat, Farul a învins cu un neverosimil 7-2!

Pas important spre titlul de campioană reușit de formația noastră după un adevărat recital în fața Rapidului, scor 7-2. Chiar dacă Rapidul aborda partida după victorii cu FCSB și CFR Cluj, Farul nu le-a dat nicio șansă giuleștenilor, cărora le-a administrat una dintre cele mai categorice înfângeri din istorie și cea mai clară din meciurile directe. Alibec de trei ori, Băluță și Munteanu cu câte o dublă au înscris pentru un succes istoric care asigură Farului prima poziție cu trei etape râmase până la final, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Au marcat: Alibec 3 (penalty), 45, 61 Băluță 23, 27, Munteanu 75, 77 / Săpunaru 58, Dugandzic 86 (penalty)

Au evoluat:

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Aioani - Kiki, Larie (56 Boli), Artean, Borza (68;Sîrbu) - Băluță (45 Doukoure), Nedelcu, Grameni - Alibec (68 Sali), L. Munteanu, Mazilu (68 Mateus). Rezerve: Buzbuchi - Casap, Mateus, N. Popescu, Morar.

Rapid (antrenor Adrian Mutu): H. Moldovan - Onea, Săpunaru, D. Grigore, J. Morais - Kait, A. Albu (79 Iacob), A. Ioniță (32 Emmers) - Sefer (46 Pănoiu), Dugandzic, Funsho. Rezerve: Drăghia - F. Ștefan, Papeau, Ongenda, Costache, Luckassen.

Sursa foto: ZIUA de Constanța