Naționalele de lupte, organizate la Constanța. Cluburile de pe litoral, medalii multe

• Cei mai buni sportivi din lupte, la seniori U-23 și cadeți, s-au înfruntat la Constanța.

Sala Sporturilor din Constanța a găzduit finala Campionatului Național de lupte (individual seniori U-23, individual cadeți și echipe Ligă cadeți), fete și băieți.

Cluburile din județul Constanța care au participat au fost la înălțime, cucerind multe medalii.

CS Farul Constanța a obținut rezultatele: la seniori U-23 - Florin Tița (categ. 60 kg) - locul 1 (campion național), Răzvan Arnăut (categ. 67 kg) - locul 1; Minur Pîrvu (categ. 55 kg) - locul 2, Iulian Chelărescu (categ. 80 kg) - locul 2; Ștefan Popa (categ. 72 kg) - locul 3; la cadeți - Cristian Manu (45 kg) - locul 2; Onur Pîrvu (categ. 48 kg) - locul 3, Andrei Buruiană (categ. 55 kg) - locul 3 și Antonio Giurgea (categ. 71 kg) - locul 3. De asemenea, în clasamentul pe cluburi, la cadeți, CS Farul a ocupat prima poziție.

Rezultatele sunt bune, felicitări sportivilor!, a declarat antrenorul Grigore Gheorghe.

Și evoluțiile sportivelor de la CS Poseidon Limanu 2 Mai (antrenori, Cormelius Dorian Trucmel și Alina Ivan) au atins un nivel înalt.

Medaliatele, la cadete, sunt: Alexandra Voiculescu (categ. 40 kg) - locul 1, Cătălina Goja (categ. 43 kg) - locul 2, Delia Voiculescu (categ. 46 kg) - locul 3, Nicoleta Tăbârcă (categ. 61 kg) - locul 3, Bianca Preda Costea (categ. 69 kg) - locul 3.

Grație rezultatelor înregistrate, CS Poseidon a ocupat locul întâi pe țară, la cluburi, categoria cadete, clasându-se pe aceeași poziție și în Campionatul Național pe echipe.

CSS Mangalia s-a clasat pe podium prin Daniel Marian Sandu (categ. 60 kg) și Denis Ioan Chirică (categ. 81 kg), care au obținut medalii de argint. De asemenea, Constantin Manea și Andrei Pîrvu s-au situat pe poziția a cincea.

Felicitări sportivilor, care au ocupat loc 3 la echipe, a spus antrenorul Marian Oancea.

De la CS Victoria Cumpăna (antrenor, Georges Papazu) au urcat pe podium Isabela Marin - campioană națională la categoria 43 kg, Bianca Iancău și George Somandru - medaliați cu argint la categoriile 40 kg, respectiv 51 kg și Alina Tabet, care a cucerit medalia de bronz la categoria 73 kg.

A fost un concurs foarte greu. Constanța a organizat trei finale, iar reprezentanții noștri au obținut o salbă impresionantă de medalii. Felicitări tuturor penytru mobilizare și organizare, a precizat Vasile Vicol, președintele Asociației Județene de Lupte Constanța.

La aceste Naționale a concurat și Ștefan Orza, cunoscut în special pentru evoluțiile sale pline de succes din ring, ca luptător al Sharks Gym Constanța, în partide de kickboxing și MMA.

Acum, a concurat din nou la lupte libere, pentru clubul la care a început el sportul, Aurora 23 August (antrenor, Gigi Ciupercă).

Ștefan a evoluat la seniori U-23, la categoria 79 kg, și a devenit vicecampion al României.

După o pauză competiționala de 3 ani, cu 2 saptămani de antrenament pe saltea, am reușit să ies vice-campion național la lupte libere seniori U23. Felicitări tuturor adversarilor mei, vă aștept in ring!, a fost mesajul lui Ștefan Orza.

Sursa foto: Facebook