Se joacă miercuri Simona Halep - Amanda Anisimova, duel pentru accederea în semifinale la Wimbledon. Constănțeanca e în mare formă!

• În cele patru meciuri jucate până acum la ediția 2022 a turneului de Mare Șlem din capitala Angliei, jucătoarea din Constanța s-a impus clar, fără a pierde vreun set.

Pe drumul către al doilea titlu la Wimbledon, după cel din 2019, Simona Halep se duelează în sferturile turneului londonez, miercuri, 6 iulie, de la ora 15.30 (în direct la Eurosport), cu americanca Amanda Anisimova (20 de ani), aflată pe locul 25 în lume.

În vârstă de 30 de ani și a 18-a jucătoare din ierarhia mondială, Simona a arătat o formă de zile mari până acum la Wimbledon, impunându-se în două seturi în toate cele patru partide jucate. Nici măcar spaniola Paula Badosa (locul 4 WTA), teoretic primul adversar de top de la ediția din acest an a turneului de Mare Șlem, nu i-a putut opune rezistență jucătoarei din Constanța, care a învins-o pe sportiva iberică în optimi, după un meci care a durat numai 59 de minute, iar scorul, 6-1, 6-2, spune totul despre cum au decurs ostilitățile pe teren! Badosa pare că încpe să dezvolte un complex „Simona Halep“, după ce a cedat fără drept de apel în ultimele două dueluri cu fostul număr 1 mondial.

În avantaj la duelurile directe

De cealaltă parte, Amanda Anisimova a eliminat-o în optimi pe franțuzoaica Harmony Tan (24 de ani, 115 WTA), scor 6-2, 6-3. Istoria duelurilor Halep - Anisimova cuprinde trei meciuri, Simona fiind în avantaj cu 2-1. În precedenta dispută dintre cele două, de luna trecută, constănțeanca s-a impus cu 6-2, 6-1 în sferturi la Bad Homburg. În 2019, la Roland Garros, în sferturi, americanca a câștigat cu 6-2, 6-4, iar un an mai târziu, în „16“-imile de la Paris, Simona a avut câștig de cauză cu 6-0, 6-1. Deci românca a învins, fără probleme, în ultimele două partide cu Anisimova. Cine va câștiga meciul Halep - Anisimova se va duela în semifinale pe iarba londoneză cu învingătoarea din sfertul Ajla Tomljanovic (Australia, 29 de ani, 44 WTA) - Elena Rybakina (Kazahstan, 23 de ani, 23 WTA).

650.000 de dolari pentru calificarea în semifinale

Parcursul ireproșabil de la Wimbledon i-a adus Simonei până acum, după cele patru victorii, 375.000 de dolari, iar suma ar crește la 650.000 de dolari pentru calificarea în semifinale, iar apoi ar urca la 1,27 milioane de dolari dacă ar atinge finala. Iar un succes la Wimbledon i-ar mări contul Simonei cu 2,4 milioane de dolari.

În acest an competițional, până la Wimbledon, contănțeanca obținuse din premiile de la turnee (după 26 de victorii și opt înfrângeri) 1.022.834 de dolari. Suma totală pe care a câștigat-o din tenis Simona până acum e de aproximativ 39 de milioane de dolari, jucătoarea din Constanța fiind pe locul trei în lume în topul câștigurilor, după surorile Williams, Serena (cu 94,5 milioane de dolari) și Venus (42,2 milioane de dolari).

Sursa foto: Facebook (Simona Halep)

Simona Halep, o nouă victorie clară cu Paula Badosa și constănțeanca e în sferturi!