Simona Halep, învinsă în trei seturi în finala de la Cincinnati, după ce constănțeanca a câștigat lejer primul set!

Simona Halep, numărul unu mondial, și olandeza Kiki Bertens, a 17-a jucătoare a lumii, s-au întâlnit în această seară în finala turneului de la Cincinnati.

Simona Halep a câștigat lejer primul set, cu 6-2 în 30 de minute.

Setul secund a fost mult mai disputat, deși părea că Bertens se va impune ușor, după ce a fost în avantaj cu 4-1. Simona a revenit însă și a egalat la 4. La 5-5, Bertens  a ratat minge de set. S-a făcut 6-6 și s-a intrat în tiebreak, unde Simona a avut minge de meci, însă, în cele din urmă, s-a impus olandeza, care a făcut 7-6 și a egalat situația la seturi, 1-1.

A urmat astfel setul decisiv, în care Simona, obosită după parcursul de la Montreal (în care s-a impus) și de acum, a avut o cădere, permițându-i adversarei să se distanțeze la 5-1!  Simona a mai câștigat un game, după care Bertens nu a lăsat să-i scape ocazia de a face 6-2, încheind meciul cu un as și câștigând turneul!

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța

Ce adversară va înfrunta Simona Halep în primul meci de la turneul de la Wuhan

21 Sep 2018 247

Simona Halep nu va fi antrenată de Darren Cahil la turneul de la Wuhan. Cine va fi cel care o va antrena pe sportiva din Constanța

12 Sep 2018 776

Simona Halep, de 45 de săptămâni lider mondial în clasamentul WTA. Are un avans considerabil față de sportiva de pe locul secund

10 Sep 2018 754

Simona Halep ar putea încasa un bonus uriaș din partea WTA la finalul anului. Ce condiții trebuie îndeplinite

04 Sep 2018 735

Continuă colaborarea dintre Simona Halep și Darren Cahil? Ce a declarat antrenorul austrailian

03 Sep 2018 622

Liderul PSD, Liviu Dragnea despre declarațiile Gabrielei Firea din episodul Halep. „E o aberaţie, chiar mă doare"

03 Sep 2018 327

Simona Halep, pe timbrele poştale după victoria istorică de la Roland-Garros (galerie foto)

30 Aug 2018 539

Simona Halep, primul lider mondial al tenisului feminin eliminat în primul tur de la US Open. Ce a declarat tenismena din Constanța

28 Aug 2018 534

Reacţia Simonei Halep, după înfrângerea la US Open

27 Aug 2018 557

Simona Halep, eliminată în primul tur la US Open

27 Aug 2018 551

Simona Halep, lider mondial în clasamentul WTA pentru a 43-a săptămână. Pe ce locuri se clasează celelalte tenismene din România

27 Aug 2018 403

Editorial Simona Halep. Ca un adevărat număr unu mondial

27 Aug 2018 806

Simona Halep și-a aflat adversara din primul tur al US Open. Pe cine va înfrunta în primul meci de la Fleashing Meadows

23 Aug 2018 517

Simona Halep, apariţie de senzaţie în revista „Vogue“

23 Aug 2018 1975

Şi-a mărit avansul faţă de Caroline Wozniacki Simona Halep, a 42-a săptămână ca număr 1 mondial

21 Aug 2018 515

Simona Halep, anunţ de ultimă oră. Nu va participa la turneul de la New Haven

20 Aug 2018 497

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Cincinnati. Joacă pentru titlu diseară

19 Aug 2018 6375

Și Horia Tecău a acces în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati

17 Aug 2018 688

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Cincinnati. A învins-o din nou pe Ashleigh Barty

17 Aug 2018 784

Simona Halep s-a calificat în optimi la Cincinnati

16 Aug 2018 908

Irina Begu a ratat duelul cu Simona Halep la turneul de la Cincinnati. A părăsit turneul în primul tur

14 Aug 2018 356

Simona Halep, în continuare lider al clasamentului mondial al jucătoarelor profesioniste de tenis. Ce tenismene din România mai sunt în top 100 WTA

13 Aug 2018 365

Imagine de senzaţie cu Simona Halep în vestiar. „Am acceptat provocarea“

13 Aug 2018 985

Mesaj dur transmis de Simona Halep românilor prezenți la finala de la Montreal. Ce a spus sportiva din Constanța

13 Aug 2018 1086

Simona Halep a câștigat turneul de la Montreal, după ce a învins-o pe Sloane Stephens în trei seturi!

12 Aug 2018 526

UPDATE. Simona Halep, finalistă a turneului de la Montreal. Pe cine va întâlni în ultimul act

11 Aug 2018 1182

Simona Halep s-a calificat în semifinale la turneul de la Montreal

11 Aug 2018 539

Revista presei locale

11 Aug 2018 481

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Montreal. A învins-o în două seturi pe Venus Williams

10 Aug 2018 981

Simona Halep a avansat în optimi la Montreal. Victorie grea cu Anastasia Pavlyucenkova

09 Aug 2018 441

Meciul Simonei Halep din turul secund al turneului de la Montreal, întrerupt din cauza ploii. Când se va disputa partida

09 Aug 2018 534

Ce adversară va avea Simona Halep în turul secund al turneului de la Montreal. Când este programată partida

08 Aug 2018 489

Simona Halep și Irina Begu, eliminate în primul tur al probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Montreal

06 Aug 2018 425

Simona Halep va ajunge la 41 de săptămâni ca lider mondial şi doboară recordul lui Ilie Năstase

03 Aug 2018 525

Imagini de vis cu Simona Halep în locuri exotice (galerie foto)

31 Jul 2018 934

Simona Halep a fost desemnată principala favorită la turneul de la Montreal. Când va începe turneul

31 Jul 2018 652

Văr cu Simona Halep Dimciu Halep, printre marcatorii FC Viitorul Under-19 din succesul cu Gloria Popeşti Leordeni (galerie foto)

30 Jul 2018 597

Cum a obținut Simona Halep permisul de conducere. Ce a declarat liderul mondial despre examenul de permis

27 Jul 2018 822

Schimbare de planuri pentru Simona Halep. Liderul mondial va participa la turneul de la New Haven

24 Jul 2018 557

​Simona Halep, pe faleza Cazinoului din Constanţa, cu racheta de tenis în mână! Cu ce ocazie

24 Jul 2018 2478

Imagini inedite Simona Halep pe apă! Se descurcă la fel de bine ca pe terenul de tenis (galerie foto)

20 Jul 2018 816

Simona Halep, pentru a 37-a săptămână lider mondial în clasamentul WTA. Ce tenismene din România sunt în top 100

16 Jul 2018 929

Victoria carierei pentru Su-Wei Hsieh Simona Halep - „La Wimbledon, am suferit o înfrângere dureroasă, dar trebuie să uit de ea“

09 Jul 2018 652

Simona Halep, învinsă la Wimbledon, recunoaște că a avut o atitudine neprofesionistă în meciul cu Su-Wei Hsieh

08 Jul 2018 649

Reacția Simonei Halep, după înfrângerea de la Wimbledon

07 Jul 2018 807

Simona Halep, favorita turneului de Mare Şlem, eliminată surprinzător la Wimbledon

07 Jul 2018 1765

UPDATE. Simona Halep s-a calificat în turul al treilea al turneului de la Wimbledon. A învins-o în două seturi pe Saisai Zheng

05 Jul 2018 814

Simona Halep joacă astăzi în turul secund la Wimbledon

05 Jul 2018 991

Simona Halep rămâne lider mondial și după Wimbledon. Tenismenele care o puteau depăși în clasament, eliminate