Tenis Gabriela Ruse s-a calificat în finala turneului Transylvania Open (WTA 250)

Foto: Facebook/Transylvania OpenJucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat în finala turneului Transylvania Open (WTA 250), găzduit de BT Arena din Cluj-Napoca şi dotat cu premii totale de 259.303 dolari.

Sportiva din România a învins-o pe spaniola Rebeka Masarova, a patra favorită, cu 6-1, 6-4, conform Agerpres.ro

Ruse (25 ani, 188 WTA), care a beneficiat de un wild card, s-a impus după o oră şi 21 de minute.

Masarova (24 ani, 67 WTA) a fost condusă în setul secund cu 5-2, dar a revenit şi a avut o minge de 5-5, însă în cele din urmă Ruse a câştigat setul cu 6-4.

Pentru Ruse aceasta este a treia finală WTA din carieră, după cele două consecutive din 2021, cu titlu câştigat la Hamburg şi înfrângere în ultimul act la Palermo.

Masarova trecuse în tururile anterioare de două românce, Miriam Bulgaru în optimi şi Ana Bogdan în sferturi.

În finală, Ruse o va înfrunta pe germanca Tamara Korpatsch, care a dispus în prima semifinală de compatrioata sa Eva Lys cu 6-4, 6-3.

Gabriela Ruse şi-a asigurat un cec de 20.226 de dolari şi 180 de puncte WTA.

Românca a câştigat ambele dueluri de până acum cu Korpatsch (28 ani, 105 WTA), în 2018 în optimi la Montreux (Elveţia), cu 3-6, 6-1, 6-3, şi în 2020 în sferturi la Praga, cu 7-6 (7/5), 0-6, 6-4.