Vergil Chițac, primarul Constanței, a dat lovitura. A demonstrat că se pricepe

• Aseară, înainte să înceapă finala UEFA 2020 dintre Italia și Anglia a postat pe pagina sa de Facebook că recunoaște ce în seara asta ține cu Italia.

A și argumentat:

„Recunosc că în seara asta țin cu Italia.
Îmi aduce aminte ca stil de joc și entuziasm de Squadra Azzurra din 1982 care câștigă Cupa Mondială în Spania.
Cu Zoff, Bergomi, Antognoni, Conti, Graziani, Rossi.
Și un antrenor excepțional, friulanul Enzo Bearzot…mereu cu pipa în gură”.

Acum după ce s-a încheiat totul și prelungiri și tragerile de la 11 metri se poate spune că primarul Constanței a avut mână bună și că se procepe la fotbal.

Naţionala Italiei este noua campioană europeană, după ce a învins echipa Angliei cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare, duminică seara, pe Stadionul Wembley din Londra, în finala EURO 2020, în care scorul a fost egal, 1-1 (0-1, 1-1), la finalul celor 120 de minute.

„Am trăit un sentiment unic“ Mădălina Gherghi, arbitru de fotbal, a fost voluntar la meciurile de la Euro 2020 găzduite de București (galerie foto)

17 Jul 2021 6185

Google omagiază printr-un Doodle Finala UEFA din această seară

11 Jul 2021 2072

Google omagiază UEFA Euro 2020

11 Jun 2021 2587

Federația Română de Fotbal a depus ultima scrisoare de garanție pentru găzduirea meciurilor de la Campionatul European

19 May 2020 3232

Federația Română de Fotbal a transmis oficial la UEFA că rămâne în proiectul Euro din 2021

25 Mar 2020 3059

Turneul final, amânat pentru 2021 România își reafirmă capacitatea de a găzdui meciuri ale Campionatului European de fotbal

19 Mar 2020 2144

Editorial Un vis împlinit. Constanța și bucuria națională. De la Cosmin Moți la Alexandru Mitriță

21 Oct 2019 3006

Alexandru Mitriţă, jucătorul meciului România - Norvegia, i-a dăruit tricoul său unui mic fotbalist de la Metalul Constanţa (galerie foto)

18 Oct 2019 3057

30.000 de copii, inclusiv din Constanța, vor încuraja diseară Naționala României la meciul cu Norvegia

15 Oct 2019 2178

Surpriză pe Arena Națională Micii fotbaliști de la Kinder Constanța vor urmări meciul România - Norvegia alături de foști mari internaționali

10 Oct 2019 3170

Ce cluburi au primit licența UEFA pentru sezonul 2019-2020

19 Apr 2019 1836

Logo-ului orașului gazdă București, pentru turneul final al EURO 2020, a fost lansat la Arena Națională

15 Oct 2016 2204

„Arena Naţională“ din Bucureşti va găzdui meciuri de la Campionatul European din 2020