Victorie a Farului in primul amical

Pas cu dreptul pentru Stoichita

Constantenii s-au impus cu 3-2 (0-1) in fata Otelului Galati * Stoichita a folosit in prima repriza jucatorii tineri, nou-venitii si rezervele "consacrate", in timp ce in a doua parte a jocului a apelat la titulari * In aceasta dimineata, Farul va intalni la Sinaia pe Juventus Bucuresti, urmand ca duminica sa joace impotriva lui FC Arges

Fotbalistii pregatiti de antrenorul Mihai Stoichita au reusit joi sa castige cu scorul de 3-2 (0-1) meciul amical cu Otelul Galati, desfasurat cu incepere de la ora 17.00, pe stadionul din Sfantu Gheorghe. Aflat la prima partida de cand a preluat Farul, "Lippi" a folosit cate o echipa distincta in fiecare dintre cele doua reprize, dandu-le sansa sa joace aproape tuturor jucatorilor aflati in cantonamentul montan. Prima repriza a apartinut oaspetilor, care au reusit sa marcheze in minutul 15 prin Oprea. Formula folosita de Stochita in aceasta prima jumatate a fost urmatoarea: Vlas, Dumitrescu, S. Mocanu, Zeciu, R. Oprea, Florea, Mitu, Usurelu, Iacob, Pascut (min. 28 Tudorache), Doicaru. Noutatea acestei echipe s-a numit Pascut, fotbalist care este legitimat la FC Sinaia. Fata jocului s-a schimbat radical in al doilea mitan, cand pe teren au intrat titularii. Au jucat Curca, Farmache, Barbu, Schiopu, Oprea, Senin, Balasa, Lungu, Cristocea, Gurita si Liviu Mihai. La numai un sfert de ora dupa reluare, Senin a reusit sa aduca egalarea la capatul unei combinatii de pase cu Balasa si Cristocea. In minutul 75, Farul preia conducerea gratie unui penalty transformat de Liviu Mihai, dupa un fault in careu obtinut de Cristocea. Ultimul gol al "alb-albastrilor" a fost reusit de ex-galateanul Gurita, care a marcat la capatul unei cascade de driblinguri. Rezultatul final al intalnirii a fost stabilit de atacantul galatean Matei. In acest meci nu au fost folositi Saricu (accidentat), Baicu (surplus de greutate) si stranierii sositi de curand in cantonament. Desi a fost doar un meci amical, rezultatul inregistrat ar trebui sa multumeasca banca tehnica a Farului, avand in vedere faptul ca adversarul a fost unul de top. Otelul Galati a reusit sa ajunga in finala "Cupei Romaniei" si in acest fel, dupa ce Dinamo a castigat eventul, a obtinut dreptul de a evolua in Cupa UEFA. Formatia galateana va intalni in turul II preliminar pe Dinamo Tirana, din Albania. Primul meci va avea loc la Tirana, pe 19 iulie, iar returul este programat o saptamana mai tarziu, la Constanta, pe stadionul "Gheorghe Hagi". Este posibil ca Farul si Otelul sa mai joace un amical si pe data de 9 iulie.