Victorie pentru Farul U17. A învins Universitatea Craiova U17 și a câștigat Supercupa României U17 (GALERIE FOTO)

Farul U17 a câștigat Suepercupa României. Foto: academiahagi.roÎn această dimineață a avut loc, la Râmnicu Vâlcea, Supercupa României U17 (jucători născuți după 1 ianuarie 2005), între Farul U17 (câștigătoarea Cupei României U17) și Universitatea Craiova U17 (câștigătoarea Ligii Elitelor U17).

Conform reprezentanților Academiei Hagi, partida a fost controlată cu autoritate de constănțeni, care s-au impus la final doar cu 1-0. Unicul gol a fost înscris în min.26 de Luca Banu cu o execuție din interiorul careului.

Astfel, Farul U17 încheie sezonul 2021/2022 cu două trofee (Cupa României U17 și Supercupa României U17) și o medalie de bronz (locul 3 în Liga Elitelor U17).

La final, atacantul constănțenilor Adrian Mazilu a primit trofeul pentru "Jucătorul Supercupei".

Farul U17 - Universitatea Craiova U17 1-0 (1-0)

Au marcat: Luca Banu 26.

Au evoluat formațiile:

Farul U17 (antrenori Ionuț Mihu, Cristian Șchiopu): Răfăilă - Aioanei, Chiper, Ștefănescu, Răduța - Dulcea (73 Păcuraru), Cocot, Banu - Mazilu (81 Băsceanu), Tronea (57 Cocoș), Sandu (57 Giurgiu). Rezerve neutilizate: Munteanu - Pariza, Lungu, Trofim, Agafiței.

Universitatea Craiova U17 (antrenor Ștefan Florescu): Bunea - Dragu, Dumitru, Brăsfăleanu, Raicovici (46 Benga), Lăpădățescu, Olaru (81 Tomșa), Cîrpici (Călin), Tamaș, Șandru (79 Mihalea), Barbu (46 Târșogoiu). Rezerve: Vlăsceanu - Enache, Mierlescu, Tecuceanu.

Au arbitrat: Mihail Lăstun (Rm. Vâlcea) - Mihai Ionescu (Suseni), Cristian Cosmescu (Pitești); rezervă: Marius Naidin (Pitești).