În urmă cu scurt timp Tribunalul Constanța, decizie privind suspendarea Regulamentului Zonei Peninsulare




În urmă cu scurt timp, Secția de Contencios administrativ și fiscal a Tribunalului Constanța a decis suspendarea Regulamentului de acces în Zona Peninsulară până la soluționarea definitivă a cererii de anulare a acestuia.

Amintim, inițial, regulamentul a fost suspendat pe 15 decembrie 2021 de către Tribunal, Curtea de Apel reconfirmând în aprilie 2022 decizia de suspendare.

Totuși, suspendarea regulamentului nu fusese dispusă până la soluționarea definitivă a cererii de anulare a acestuia, așa încât barierele ar fi putut să fie reinstalate.

Acum, Tribunalul a decis ca barierele să rămână ridicate până la soluționarea definitivă a cererii de anulare, ceea ce înseamnă că acestea nu vor fi reinstalate chiar dacă cererea de anulare este respinsă, în primă instanță.

În paralel, termenul pe fond pentru analizarea cererii de anulare este stabilit pentru luna ianuarie 2023.

Totuși, Consiliul Local Constanța poate declara recurs împotriva hotărârii de azi a Tribunalului.

Termenul de recurs este de cinci zile de la comunicarea deciziei motivate.


PRECIZĂRI:
 

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

Monumentul istoric „Casa cu Lei” a fost cumpărat de Monsson Trading

22 Mar 2023 1631

Reprezentanții Asociației culturale Magrin vor ca o stradă din zona Peninsulară să poarte numele artistului fotograf, diplomat si filantrop. Stradelelor aflate în vizor le-au fost deja atribuite numele unor personalități locale (DOCUMENTE)

21 Mar 2023 1643

Verdict în stand by pentru Peninsula Constanța! Judecătorii mai au nevoie de timp

17 Mar 2023 812

Volum dedicat cercetătorului Gabriel Gheorghe Custurea, lansat la Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța (FOTO+VIDEO)

16 Mar 2023 675

Consilierii USR Constanţa au depus un proiect de hotărâre pentru interzicerea prismelor publicitare în centrul istoric al oraşului

15 Mar 2023 586

Curtea de Apel Constanța cere dosarul Zonei Peninsulare!

14 Mar 2023 612

Primarul Vergil Chițac a emis o dispoziție de suspendare a activității comerciale pentru o firmă care a atacat Regulamentul de acces în Zona Peninsulară Constanța

06 Mar 2023 10269

Constănțeanul supărat Stâlpișorii ficși care închid străzile din Peninsulă reclamați la IGPR

20 Feb 2023 1220

Peninsula Constanța, la mâna instanței! Judecătorii mai au nevoie de timp pentru a decide dacă anulează sau nu Regulamentul Zonei Peninsulare

18 Feb 2023 955

Ce „susține“ stâlpișorii ficși care închid străzile din Peninsula Constanța? Ambiția municipalității, legislația sau altceva?

06 Feb 2023 1272

Cum și de ce a suspendat Curtea de Apel Regulamentul Zonei Peninsulare (MOTIVARE)

04 Feb 2023 810

S-a încheiat prima etapă de inventariere a clădirilor-monument din Peninsulă. Care este stadiul implementării programului REACTIS?

03 Feb 2023 1064

UPDATE Consiliul Local Constanța, reunit în ședință. Zeci de amendamente la Bugetul Local, cât și completări la nivel de asistență socială

31 Jan 2023 1291

Oficial Recursul Consiliului Local Constanța pentru Regulamentul Zonei Peninsulare, ajuns la Curtea de Apel

30 Jan 2023 856

Casa Laskaridis, din Centrul Vechi Constanța, scoasă la vânzare pentru 900.000 de euro

28 Jan 2023 2583