FC Botoşani - Săgeata Năvodari 2-2 Şunda - „A fost un meci peste nivelul eşalonului secund"

sageata.jpgDivizionara secundă Săgeata Năvodari a remizat, sâmbătă, pe terenul celor de la FC Botoşani, scor 2-2, într-un meci contând pentru etapa a XXVI-a din Liga a II-a, Seria I.

Golurile formaţiei năvodărene au fost înscrise de Itu (min. 15) şi Olah (min. 71), iar pentru gazde au marcat Homneac (min. 5) şi Adrian Boroştean (min. 40). Tehnicianul Săgeţii, Aurel Şunda, a început partida cu următorul 11: Gordin, Ciprian Dinu, Florin Popa, Vlad, Bold, Vezan, Dâlbea, Andrei Boroştean, Olah, Jianu şi Itu. „A fost un meci, după părerea mea, peste nivelul eşalonului secund. În ceea ce priveşte jocul, am început destul de slab. Din primele minute am avut o greşeală majoră a unui apărător, dar am revenit apoi şi am egalat. Din păcate, am greşit pe acelaşi flanc şi la al doilea gol. Cu excepţia finalului de meci, care le-a aparţinut gazdelor, a doua repriză am dominat-o atât prin posesie, cât şi prin ocazii de gol. Chiar dacă Botoşaniul venea după nişte rezultate foarte bune, eu cred că, per ansamblu, rezultatul este echitabil", a declarat după meci Aurel Şunda, potrivit site-ului oficial al clubului botoşănean. În urma acestui rezultat, Săgeata Năvodari se menţine pe locul secund în Seria I, cu 54 de puncte, la trei lungimi distanţă de Concordia Chiajna, ocupanta poziţiei a treia. Următorul meci al echipei năvodărene este programat vineri, la Năvodari, contra liderului Ceahlăul Piatra Neamţ.