Întreceri la handbal, canotaj sau rugby pentru sportivii de la CSM Constanța în acest weekend

Foto: Facebook CSM Constanța

Sportivii de la CSM Constanța sunt angrenați și săptămâna aceasta în numeroase competiții interne și internaționale.
 

„Suntem prezenți la Campionate Balcanice, Europene și Mondiale, echipele noastre cheamă suporterii la meciuri tari din Liga Națională de Rugby și EHF European League, iar sfârșitul lunii august aduce la Constanța un Campionat Național de Canotaj pe Mare, disciplina care va intra în programul Jocurilor Olimpice. Succes, tuturor sportivilor! Hai, Constanța! Hai, România!”, transmite CSM Constanța pe pagina de Facebook.

 
Handbal
 
Învingători cu 25-24 la Sighișoara, miercuri, în prima etapă din Liga Zimbrilor, handbaliștii CSM Constanța au intrat deja în febra marelui meci cu spaniolii de la Fraikin BM Granollers, din turul preliminar al EHF European League – manșa I. Echipa noastră mizează pe tribune pline, la prima apariție pe teren propriu din noul sezon. Cu susținerea fanilor, băieții lui George Buricea speră să ia o primă opțiune pentru calificarea în grupele competiției! Duminică, 27 August, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Constanța!
Dacă e vară, e beach-handball! Echipa de mini-handbal CSM Constanța, antrenată de Denis Ali, a participat la Cupa Beach Handball, în Mamaia, la Blanco Beach, alături de Medgidia Happy Kids, HC Poarta Albă și HC Omer Constanța. S-a jucat fără scor, în sistem turneu, fiecare cu fiecare, iar micii handbaliști au avut numai de câștigat. Proiectul a fost finanțat de Consiliul Județean Constanța.
 
Canotaj
 
Weekend-ul aduce la Constanța Campionatul Național de Canotaj pe Mare pentru Juniori, Seniori & Masters, o competiție extrem de atractivă, organizată de Primăria Municipiului Constanța, Federația Română de Canotaj și CSM Constanța! Pe Plaja Reyna din Constanța, cei mai buni sportivi ai României luptă pentru medalii. Sâmbătă, 26 August, și Duminică, 27 August, și se pregătesc în același timp pentru Campionatul European de Costal Rowing, care va avea loc în Franța, la începutul lunii septembrie. Canotajul pe Mare va fi inclus în programul Jocuri Olimpice!
Canotorii CSM Constanța iau startul, în weekend, la Campionatul European de Tineret U23 de la Krefeld (Germania). La competiția din 26-27 August, vom fi reprezentați în echipele României de: Eduard Angel Moldovan, la 4 rame cu cârmaci, Andrei Petrișor Axintoi, la 2 rame fără cârmaci, Iliuță Leontin Nuțescu, la 4 rame fără cârmaci, Marian Ștefan Dunca, la 2 vâsle, Dragoș Valentin Peia și Ovidiu Cristian Badea, la 4 vâsle. În echipajele de 8+1 îi vom avea pe Andrei Petrișor Axintoi și Iliuță Leontin Nuțescu, la băieți, și pe Elena Silvia Mocanu, la fete.
 
Rugby
 

CSM Constanța joacă primul meci acasă din faza a doua a Ligii Naționale de Rugby, Grupa B. După debutul victorios de la Galați și o etapă de pauză, rugbiștii antrenați de Nicolae Radu Mocanu și Claudiu Trandafir continuă cursa pentru calificarea în semifinalele campionatului, contra celor de la CSM Bucovina Suceava. Duminică, 27 august, de la ora 11.00, pe stadionul Flacăra Năvodari.
 
Judo

 
Judoka CSM Constanța David Laurențiu Gliga participă la Campionatul Mondial U18 de la Zagreb. Medaliat cu aur la FOTE, cu puțin timp în urmă, sportivul antrenat de Radu Florin Luca și Gheorghe Lozovanu luptă la categoria 73 kg, unde 38 de sportivi se bat pentru prezența pe podium. Competiția din capitala Croației, organizată în perioada 21-27 August, adună la start 576 de sportivi din 64 de țări, de pe 6 continente!
 
Haltere
 
Micii halterofili ai clubului nostru sunt prezenți la Campionatele Naționale de Juniori 2 și 3 de la Arad. CSM Constanța este reprezentat la categoria 9-12 ani, Juniori 3, de Adelina Petcu și Gabriela Petcu, iar la U15, Juniori 2, de Mihai Moroianu, la categoria 45kg, și Bogdan Șoricel, la 61kg. Sportivii au dreptul la câte trei încercări la fiecare stil, smuls și aruncat. Ei pot obține câte o medalie la fiecare stil, dar și la total.
 
Șah
 
Micii șahiști ai clubului nostru participă, în weekend, la competiția internațională Trofeul Callatis U1800, la Cercul Militar Mangalia. Se joacă 6 runde, în sistem elvețian, 30 de minute + 30 secunde / mutarea. Turneul Open este omologat de Federația Română de Șah și de FIDE. Sportivii CSM Constanța participanți sunt: Ana Maria Caraghete, Darius Tuzlaru, Rareș Satmarii, Maria Toma, Christian Toma, Silviu Radu, Vladimir Bălan, Anastasia Bălan și Maria Criveanu, alături de antrenorul Iulian Mihailov.
 
Ciclism
 
Cicliștii CSM Constanța Mihnea Harasim și Matei Paris participă la Campionatele Balcanice pe Șosea, în perioada 23-30 August, în orașul Larisa (Grecia). Mihnea este proaspăt campion național pe șosea, la categoria U23, în proba de fond și vicecampion național la contratimp individual, iar experiența câștigată în competițiile internaționale poate fi un atu important pentru el. Matei vine și el după rezultate notabile, la cadeți, obținute în această vară. Hai, Constanța! Hai, România!
 
Citește și:
CSM Constanța contra Fraikin BM Granollers, finalista EHF European League! Meci de zile mari, duminică, 27 august, în Sala Sporturilor „Simona Amânar“
 

Ti-a placut articolul?
Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

European League. 27 februarie 2024 CSM Constanța, meci capital cu Dinamo, în Sala Sporturilor „Simona Amânar“. Intrarea este liberă!

26 Feb 2024 333

CSM Constanța Volei Echipa feminină Under-17, dublă victorie cu ACS Champions Sibiu, fără să piardă vreun set (GALERIE FOTO)

26 Feb 2024 337

Ședințe CLM Constanța Proiect de hotărâre privind CSM Constanța, pe ordinea de zi a întrunirii din 29 februarie 2024 (DOCUMENT)

26 Feb 2024 359

Minivolei Sportivele de la CSM Constanța și-au asigurat prezența la turneul semifinal (GALERIE FOTO)

26 Feb 2024 408

Meci important la Sala Sporturilor din Constanța! Sunt anunțate restricții

26 Feb 2024 345

Micii voleibaliști de la CSM Constanța, două victorii din trei meciuri la turneul de la Tulcea (GALERIE FOTO + VIDEO)

25 Feb 2024 765

Victorie și calificare în play-off pentru voleibaliștii de la CSM Constanța (GALERIE FOTO)

25 Feb 2024 428

Baschet feminin Succes clar a CSM Constanța împotriva Rapidului. Victoria cu numărul 13 în acest sezon (GALERIE FOTO)

25 Feb 2024 429

Baschet feminin CSM Constanța vizează a 13-a victorie stagională în fața Rapidului

23 Feb 2024 499

CSM Constanța Meciuri importante pentru echipele de volei, baschet, handbal și rugby

23 Feb 2024 519

CSM Constanța vrea să cumpere servicii de promovare și organizare a evenimentelor sportive. Suma pusă la bătaie (DOCUMENT)

22 Feb 2024 398

Volei Cadetele de la CSM Constanța vor înfrunta Champions Sibiu de două ori în două zile

22 Feb 2024 488

Handbal CSM Constanța pregătește returul cu Dinamo contra celor de la CSM București

21 Feb 2024 563

Handbal CSM Constanța a pierdut la zece goluri diferență meciul cu Dinamo din EHF European League (GALERIE FOTO)

21 Feb 2024 561

Meciul de la începutul lunii martie din Liga Națională de Baschet Feminin dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și CSM Constanța a fost amânat (GALERIE FOTO)

20 Feb 2024 557