Vlad Neagu, fost căpitan la Farul Constanța, s-a alăturat Kinder Constanța, în staff-ul tehnic


 Vlad Neagu, pe când era fotbalist la Farul Constanța
  • Crescut în centrul de copii şi juniori al FC Farul, Vlad Neagu a ajuns apoi până în echipa de seniori a „marinarilor“, în cercul căreia a fost promovat la 16 ani. El a fost și căpitan, în Liga a 2-a.
 
Fostul fotbalist constănțean Vlad Neagu (33 de ani) nu s-a rupt de fotbal după ce și-a încheiat activitatea de jucător. Încă joacă la minifotbal, iar de curând a fost cooptat în staff-ul tehnic al Kinder Constanța.
 
Fost portar, Vlad Neagu a fost crescut în centrul de copii şi juniori al FC Farul, jucând apoi şi la echipa de seniori, în cercul căreia a fost promovat la 16 ani. El a fost și căpitan în Liga a 2-a, dar la Liga 1 nu a apucat să debuteze. Vlad a fost alături și de proiectul SSC Farul (formaţia creată de suporteri pentru a ţine în viaţă spiritul farist, după falimentul FC Farul), dar a evoluat și la Callatis Mangalia. La Kinder, Vlad Neagu este antrenor de portari, ocupându-se de pregătirea goal-keeper-ilor de la toate categoriile de vârstă.

 
„Grupele de la ACS Kinder Constanţa (președinte, George Nache) sunt in plină perioadă de pregătire si vor juca și în sezonul 2023-2024 în Campionatul Național U19 si U17, iar în premieră vom participa în Liga Elitelor la U14 (grupa 2010). Restul grupelor vor participa în campionatele organizate de AJF Constanța pe plan local. Staff-ului de antrenori ai clubului nostru i s-a alăturat antrenorul de portari Vlad Neagu, care a terminat junioratul la FC Farul Constanța, jucând de la liga 3 pană la liga 1 pentru FC Farul Constanța. A mai jucat si la SSC Farul si Calatis Mangalia. Pe această cale îi urăm succes si multe realizări la clubul nostru!“, este mesajul Kinder Constanța.
 
Vlad Neagu nu este străin de activitatea de antrenor de portari. Înainte de Kinder, el s-a aflat în același rol la Farul Constanța, lucrând cu micii jucători de pe segmentul de fotbal de masă (anii de naștere 2007 - 2016). În același timp, fostul farist urmeză și o carieră militară, activând în armată. El încă joacă, la echipa de minifotbal Liga Militarilor Profesioniști, al cărei căpitan este.
 
Apreciat în mod deosebit de fanii „marinarilor“ pentru devotamentul său, Vlad Neagu a fost cooptat, pentru o scurtă perioadă, şi în staff-ul de conducere al SSC Farul, în august 2018, ca asistent manager. Totodată, fostul goalkeeper s-a ocupat atunci şi de antrenarea portarilor formaţiei, până când a desemnată o persoană în acest sens.

„Vlăduţ a dat dovadă de spirit de echipă şi de sacrificiu, punând de multe ori integritatea porţii pe care a apărat-o mai presus decât integritatea sa fizică. Sunt memorabile evoluţiile sale din meciul de campionat cu Chindia Târgovişte sau din meciul de Cupă cu Pandurii Tg. Jiu, când acesta a continuat să joace în ciuda accidentărilor suferite. Tocmai spiritul acesta de luptă l-a transformat în unul din componenţii de bază ai lotului. Împreună ducem mai departe spiritul farist!“, s-a subliniat pe pagina de Facebook a SSC Farul, în 2017, când Vlad Neagu a împlinit 27 de ani.

În anul 2008, cu Gică Butoiu antrenor, juniorii A de la FC Farul, cu Vlad Neagu portar, au cucerit titlul naţional (după o pauză de 45 de ani), dispunând în finală, la Constanţa, de Şcoala de Fotbal Marius Lăcătuş, cu 2-0 (D. Forminte 11, Şt. Sandu 90+1).

 
PRECIZĂRI:
 

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
 
Citește și:
 
Vlad Neagu, fost portar al FC Farul Constanța, goal-keeper la echipa de minifotbal a Ligii Militarilor Profesioniști (GALERIE FOTO)
 
„Să fie sănătoşi şi norocoşi!“
Fericire la dublu! Vlad Neagu, fostul portar de la Farul Constanţa, tată de gemeni

Ti-a placut articolul?
Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

Contract de milioane... de euro! Ministerul Apărării cumpără de la Best Achiziții, Stimpex și Rotman Industries rații individuale de luptă pentru personalul Forţelor Navale! (DOCUMENT)

01 Feb 2024 1147

Cerere în căsătorie în showbizul românesc. Iubitul i-a oferit inelul în fața spectatorilor (VIDEO)

12 Aug 2023 1482

Serviciul de stare civilă Constanţa. Publicaţii de căsătorie 04 iulie 2022

05 Jul 2022 2375

Colegiul Național Militar „Alexandru Ioan Cuza“ Constanța Maria Bourceanu. Elev militar, dar pasionată și de dansul sportiv. „I-am dat sufletul meu“

05 Jan 2022 4330

Vlad Neagu, fost portar al FC Farul Constanța, goal-keeper la echipa de minifotbal a Ligii Militarilor Profesioniști (GALERIE FOTO)

27 Nov 2021 4325

Ale tinereții valuri...

14 May 2021 5592

Echipa din finală a „marinarilor“ S-au împlinit 12 ani de când juniorii A de la Farul Constanța au ieșit campioni ai României (galerie foto)

25 Jun 2020 7309

Fostul fotbalist de la FC Farul Constanța Vlad Neagu a început o carieră militară

10 Apr 2020 5560

Grupul ultras farist „Baricada 2009“, 11 ani de viaţă

03 Mar 2020 3593

Pasa dintre viaţă şi moarte Consensul franco-român (galerie foto)

24 Jan 2020 7319

„Să fie sănătoşi şi norocoşi!“ Fericire la dublu! Vlad Neagu, fostul portar de la Farul Constanţa, tată de gemeni

11 Jan 2020 5207

Serviciul de stare civilă Constanţa. Publicaţii de căsătorie 05 iulie 2019

08 Jul 2019 2834

Constanţa Membri ai grupului ultras farist „Baricada 2009“ şi Vlad Neagu le-au dus cadouri copiilor cu nevoi speciale

20 Dec 2018 2190

Ce antrenor va fi înscăunat la SSC Farul Constanţa?

18 Sep 2018 5481

Meciul cu CS Baloteşti se joacă la Techirghiol, fără spectatori Vlad Neagu, cooptat în staff-ul de conducere al SSC Farul

30 Aug 2018 3987