Campionatul Mondial de Fotbal din Brazilia Italia, eliminată încă din grupe!

campionatul mondial de fotbal brazilia 2014, italia, eliminata, grupe, costa ricaDupă Spania şi Anglia, un alt nume greu, Italia, părăseşte Campionatul Mondial de Fotbal din Brazilia încă din faza grupelor. În seria D, Italia a pierdut ultimul meci, cu Uruguay, scor 0-1. Surpriza Costa Rica a remizat cu Anglia, 0-0, calificându-se în optimi de pe primul loc, alături de Uruguay. Clasament final: 1. Costa Rica - 7p, 2. Uruguay - 6p, 3. Italia - 3p, 4. Anglia - 1p. După eşecul cu Uruguay, selecţionerul Italiei, Cesare Prandelli, şi preşedintele Federaţiei Italiene de Fotbal, Giancarlo Abete, şi-au nunţat demisiile. Din grupa C, merg mai departe Columbia şi Grecia, rezultatele ultimei runde fiind: Japonia - Columbia 1-4 şi Grecia - Coasta de Fildeş 2-1, succes stabilit dramatic, în minutul 90+3, din penalty. Clasament: 1. Columbia - 9p, 2. Grecia - 4p, 3. Coasta de Fildeş - 3p, 4. Japonia - 1p. În optimi, se vor juca meciurile: Columbia - Uruguay (pe 28 iunie) şi Costa Rica - Grecia (o zi mai târziu). Astăzi, se dispută noi partide din serii: în grupa E - Ecuador - Franţa şi Honduras - Elveţia (de la ora 23.00), iar în grupa F - Nigeria - Argentina şi Bosnia-Herţegovina - Iran (de la ora 19.00).

Sursa foto: fifa.com