Postul de procuror general al Dobrogei, ocupat de Gigi Valentin Ștefan, scos la concurs de către Consiliul Superior al Magistraturii (DOCUMENT)

Procurorul Gigi Valentin Ștefan
  • Gigi Valentin Ștefan este procurorul general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanța.
  • Mandatul său va expira pe 1 ianuarie 2024.
  • În Secțiunea Document poate fi consultată lista posturilor scoase la concurs de către Consiliul Superior al Magistraturii.
Funcția de procuror general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanța, ce are în subordine toate unitățile de anchetă din Constanța și Tulcea, a fost scoasă oficial la concurs de către Consiliul Superior al Magistraturii.
 
În prezent, postul este deținut de magistratul Gigi Valentin Ștefan, procurorul general al Dobrogei, urmând ca funcția să devină vacantă începând cu data de 1 ianuarie 2024.
 
Funcția a fost acum scoasă la concurs, alături de mai multe funcții de procuror general al PCA din țară, dar și de prim-procuror al parchetelor de pe lângă tribunale sau judecătorii.
 
La nivelul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanța, alături de postul de procuror general al PCA, au mai fost scoase la concurs funcțiile de prim-procuror pentru Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanța, Parchetul Judecătoriei Hârșova, Parchetul Judecătoriei Mangalia, Parchetul de pe lângă Tribunalul Tulcea, Parchetul de pe lângă Judecătoria Tulcea, Parchetul Judecătoriei Babadag și Parchetul Judecătoriei Măcin.
 
Cererile de înscriere la concurs pot fi depuse până pe 22 august 2023, iar listele candidaților vor fi afișate pe 5 septembrie 2023.
 
Proiectul referitor la exercitarea atribuțiilor specifice funcțiilor de conducere poate fi depus până pe 12 septembrie 2023, iar testarea psihologică va avea loc în perioada 30 septembrie – 12 octombrie 2023.
 
În intervalul 3 octombrie – 15 octombrie 2023 va avea loc susținerea proiectului, iar testarea scrisă privind managementul, comunicarea și resursele umane va fi pe 5 noiembrie 2023.
 
Afișarea rezultatelor va fi pe 22 noiembrie 2023.
 

În Secțiunea Document poate fi consultată lista posturilor scoase la concurs de către Consiliul Superior al Magistraturii.
 
PRECIZĂRI:

 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
 
Citește și
CSM aprobă demisia unui șef din Parchetul Curții de Apel Constanța. A delegat alt magistrat pe funcție
 
 

Ti-a placut articolul?




Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

Oficial Mihaela Elena Mergeane, numită procuror general al Dobrogei, de la 1 ianuarie 2024

29 Nov 2023 792

Ce avere are magistratul Mihaela Elena Mergeane, procuror general adjunct al Dobrogei, viitor procuror general (DOCUMENTE)

22 Nov 2023 3140

Magistratul Mihaela Elena Mergeane va fi noul procuror general al Dobrogei! A luat 9,80 la testarea scrisă, a doua medie pe țară

22 Nov 2023 1290

#Dobrogea145 Gigi Valentin Ștefan, procuror general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanța, mesaj de Ziua Dobrogei

17 Nov 2023 1500

Gigi Valentin Ștefan, procurorul general al Dobrogei, declarații despre nava care a explodat la Sulina

21 Sep 2023 1208

Ei sunt magistrații care vor să ocupe funcția de procuror general al Dobrogei (FOTO+DOCUMENT)

05 Sep 2023 2124

Știri justiție Constanța Concurs pentru scaunul de procuror general al Dobrogei! S-a încheiat perioada de depunere a candidaturilor (DOCUMENT)

23 Aug 2023 1412

Știri justiție Constanța Cine conduce parchetele din Constanța și Dobrogea? Lista completă a procurorilor delegați sau detașați pe funcțiile de conducere

15 Aug 2023 4455

Dosarul deschis de șefii din parchetele din Constanța Ministerului Public, amânat de protestele judecătorilor

17 Jul 2023 987

Mai mulți procurori din Constanța, la judecată cu Ministerul Public! Printre reclamanți, procurorul general al Dobrogei și șefa DIICOT Constanța

02 Mar 2023 3068

Noua „gardă“ a anchetatorilor dobrogeni Procurorii din Constanța, note peste 9 la proiectele manageriale. Cine și cât a luat

23 Oct 2020 2975

Lupta pentru conducerea parchetelor. Cum s-au descurcat procurorii din Constanța

15 Oct 2020 3183

Magistratul Gigi Valentin Ștefan, un nou mandat de procuror general al Dobrogei

14 Oct 2020 8463

Procurorii din Constanța susțin mâine testarea scrisă, la examenul pentru funcțiile de conducere

03 Oct 2020 3447

CSM anunță o nouă etapă în concursul pentru conducerea parchetelor. La Constanța, sunt opt candidați

29 Sep 2020 2152