HC Dobrogea Sud a învins Minaur Baia Mare la Constanţa. La pauză, au condus oaspeţii

• Formaţia de pe litoral se află pe locul trei în clasament, la egalitate de puncte însă cu vicelidera, CSA Steaua Bucureşti.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanţa a disputat astăzi meciul din etapa a şasea a Ligii Naţionale, întâlnind pe teren propriu Minaur Baia Mare, un adversar puternic.

De altfel, deşi HCDS a condus cu 10-8 după primele 20 de minute, la pauză s-au aflat în avantaj oaspeţii, scor 14-13.

În partea secundă, formaţia de pe litoral a reuşit să întoarcă scorul, astfel că a câştigat cu 26-22.

Victorieee acasă, alături de voi! O repriză a doua foarte bună făcută de băieţi, în special de Gabriel Preda, portarul nostru de 19 ani aflat la primul sezon cu echipa mare. Felicitări tuturor pentru meciul reuşit azi! Bravo, HCD!, este mesajul de pe pagina de Facebook a clubului constănţean.

Au evoluat echipele:

HC Dobrogea Sud (antrenori, Djordje Cirkovic, George Buricea și Rudi Stănescu): Vasile, Preda - Stankovic 5 goluri (3x7m), Nistor 4, Chikovani 4, Ilie 4, Buvinic 3, Vegar 2, Andrei 1, Raso 1, Nikolic 1, Susanu 1, Caba, Komogorov; Stănescu, Loghin.

Minaur (antrenori, Alexandru Sabou și Adrian Popovici): Pop, Terekhov - Vujovic 7 goluri, Căbuț 6, Vujic 3, Kotrc 3, Da Silva 2, Buguleț 1, Buzle, Teca, Nagy, Bera, Huta, Bușecan, Dobra, Buzogany.

În cinci meciuri jucate până acum în campionat, HCDS are patru victorii şi un eşec şi, cu 12 puncte, se află pe locul trei în clasament, la egalitate de puncte însă cu vicelidera, CSA Steaua Bucureşti, care va juca în etapa a şasea în această seară, de la ora 18.00, în deplasare cu U Cluj.

Sursa foto: Facebook (HC Dobrogea Sud)