Campionatul Mondial din Qatar Mexic a ratat dramatic accederea în optimi

Imaginea a fost preluată de pe pagina de Facebook „FIFA World Cup“.

Grupele C și D ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar și-au desemnat echipele care au acces în optimile de finală.

Alături de Franța (calificată înainte de ultima etapă), din grupa D a mers mai departe Australia, fiind eliminate Danemarca și Tunisia.

Primele două clasate în grupa C, care au trecut de prima etapă a competiției, sunt Argentina și Polonia, în timp ce pentru Mexic și Arabia Saudită competiția s-a încheiat.

Rezultatele din ultima etapă a grupei C au fost: Argentina – Polonia 2-0 (Mac Allister 46, J. Alvarez 68; în minutul 39, Messi a ratat un penalty) și Mexic – Arabia Saudită 2-1 (Martin 47, Chavez 52 / Al-Dawsari 90).

În grupa D, în ultima rundă s-au înregistrat rezultatele: Franța – Tunisia 0-1 (Khazri 58) și Australia – Danemarca 1-0 (Leckie 61).

Clasament grupa C: 1. Argentina – 6p, 2. Polonia – 4p (2-2), 3. Mexic – 4p (2-3), 4. Arabia Saudiră – 3p. Mexic a ratat calificarea în optimi pentru un gol, Polonia având golaveraj 2-2, iar Mexic 2-3.

Clasament grupa D: 1. Franța – 6p, 2. Australia – 6p, 3. Tunisia – 4p, 4. Danemarca – 1p.

În optimi, Argentina va întâlni Australia (sâmbătă, 3 decembrie, de la ora 21.00), iar Franța se va duela cu Polonia (duminică, 4 decembrie, de la ora 17.00).

Joi, 1 decembrie, programul de la Mondial este următorul:

ora 17:00: Canada - Maroc, TVR 2, stadion Al Thumama (grupa F)
ora 17:00: Croația - Belgia, TVR 1, stadion Ahmad Bin Ali (grupa F)
ora 21:00: Costa Rica - Germania, TVR 1, stadion Al Bayt (grupa E)
ora 21:00: Japonia - Spania, TVR 2, stadion Khalifa International (grupa E)

Clasament grupa E: 1. Spania – 4p, 2. Japonia – 3p, 3. Costa Rica – 3p, 4. Germania – 1p.

Clasament grupa F: 1. Croația – 4p, 2. Maroc – 4p, 3. Belgia – 3p, 4. Canada – 0p.