UPDATE Argentina a învins Franța la penalty-uri și a devenit campioană mondială! (GALERIE FOTO)

Echipa națională de fotbal a Argentinei a câștigat în această seară al treilea titlu mondial din istorie, la 36 de ani de la precedentul triumf, iar Lionel Messi (35 de ani), aflat la ultimul său Campionat Mondial, și-a trecut în palmares în Qatar singurul trofeu major care-i lipsea.

Finala a fost una extraordinară, de un dramatism rar și cu incredibile răsturnări de scor. Meciul a fost decis la loviturile de departajare, scorul fiind 2-2 după 90 de minute (Argentina conducând cu 2-0 până în minutul 80), 3-3 după prelungiri și 4-2 în favoarea Naționalei sud-americane la penalty-uri.

Au înscris Leo Messi 23 (din penalty) și 109, Di Maria 36 / Mbappe 80 (din penalty), 82, 117 (din penalty).

La loviturile de departajare au marcat Messi (care și-a condus încă o dată, genial, echipa spre victorie), Dybala, Paredes și Montiel, respectiv Mbappe și Kolo Muani. Franța a ratat prin Coman și Tchouameni.

Au jucat:

Argentina (selecționer, Lionel Scaloni): E. Martinez – Molina (91 Montiel), Romero, Otamendi, Tagliafico (120 Dybala) - Mac Allister (116 Pezzela), De Paul (102 Paredes), Enzo Fernandez, Di Maria (64 Acuna) - Messi (cpt.), J. Alvarez (102 L. Martinez).

Franța (selecționer,  Didier Deschamps): Lloris (cpt.) – Kounde (120 Disasi), Varane (113 Konate), Upamecano, T. Hernandez (71 Camavinga) – Griezmann (71 Coman), Tchouameni, Rabiot (96 Fofana) – Dembele (41 Kolo Muani), Giroud (41 M. Thuram), Mbappe.

Premii individuale acordate la Campionatul Mondial:
  • Fotbalistul turneului: Lionel Messi (Argentina)
  • Cel mai bun tânăr jucător: Enzo Fernandez (Argentina)
  • Portarul turneului: Emiliano Martinez (Argentina)
  • Golgeterul turneului: Kylian Mbappe (Franța) – 8 goluri (a câștigat Gheata de Aur).

Știrea inițială:

Finala mare a Campionatului Mondial de fotbal din Qatar se dispută astăzi, între Argentina și Franța.

Partida este găzduită de stadionul „Lusail” și se joacă cu casa închisă, toate cele 88.966 de locuri fiind ocupate.

Echipele de start:

Argentina (selecționer, Lionel Scaloni): E. Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico - Di Maria, De Paul, Enzo Fernandez, Mac Allister - Messi (cpt.), J. Alvarez.

Franța (selecționer,  Didier Deschamps): Lloris (cpt.) - Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez - Griezmann, Tchouameni, Rabiot - Dembele, Giroud, Mbappe.

La pauză, scorul este  2-0 pentru Argentina, după golurile marcate de Messi, în minutul 23, din penalty, și Di Maria, în minutul 36.

Lovitura de la 11 m a fost acordată în urma faultului în careu al lui Dembele asupra lui Di Maria.

În minutul 41, selecționerul Franței a efectuat două schimbări! Au ieșit Dembele și Giroud și au intrat M. Thuram și Kolo Muani.

UPDATE:

Franța reușește să egaleze, după dubla lui Mbappe (80 - din penalty, 82), Argentina - Franța 2-2!

UPDATE:

Meciul a intrat în prelungiri, după 2-2 la finele celor 90 de minute de joc.

UPDATE:

S-a încheiat prima repriză de prelungiri, scorul este același, 2-2. Urmează încă o repriză suplimentară.

UPDATE:

Messi înscrie în minutul 109 și Argentina conduce cu 3-2!

UPDATE:

În minutul 117, Mbappe înscrie din nou, din penalty, al treilea gol al său, iar scorul devine 3-3!

UPDATE:

Prelungirile s-au încheiat, cu scorul de 3-3. Meciul se va decide la loviturile de departajare!

UPDATE:

Argentina a învins la penalty-uri cu 4-2 și a câștigat titlul mondial!

La loviturile de departajare au marcat Messi, Dybala, Paredes și Montiel, respectiv Mbappe și Kolo Muani. Franța a ratat prin Coman și Tchouameni.

Argentina a cucerit al treilea titlu mondial din istorie.