Constanța Cupa Marina, primul eveniment ju-jitsu beach games. „Va avea un mare impact“

• Sportivii de la CS Marina Constanța au obținut rezultate importante pe plan extern și în acest an.

Dan - Marian Ungureanu, președintele Clubului Sportiv Marina Constanța, a anunțat că, în 2023, se va desfășura prima ediție a Cupei Marina, intenția fiind ca întrecerea să aibă loc pe plajă.

„Pentru CS Marina, se anunță un început de an competițional 2023 fulminant. Pentru grupa de judo și ju-jitsu avem în luna februarie Campionatul Național pentru toate categoriile de vârstă, iar apoi Campionatul European pentru Under-16, Under-18, Under-21 și seniori, la Lille, în Franța. Și pentru grupa de Taekwondo va fi un sezon aglomerat, cu competiții puternice de start, și cu Campionatul Național, care va fi în luna aprilie - mai. Totodată, în luna iunie vom organiza prima ediție a Cupei Marina. Intenția mea este să o organizez pe plajă. Va fi astfel primul eveniment ju-jitsu beach games, care zic eu că va avea un mare impact“, a menționat Dan - Marian Ungureanu.

CS Marina Constanța a obținut rezultate importante pe plan extern și în acest an.

La ju-jitsu, David Rizu a obţinut titlul de campion european la tineret. Tot la Europene, Daria Kraus a obţinut locul II, iar Teodor-Bogdan Carabineru s-a clasat pe locul III. La Campionatele Mondiale, Daria Kraus a reuşit performanţa de a fi numărul 1 la juniori. Ea a fost urmată de colegii săi, David Rizu (locul III), Christian-Andrei Stan (locul III) şi Teodor-Bogdan Carabineru (locul V). La Campionatul Balcanic Under-16, Daria Kraus a cucerit medalia de aur, devenind astfel campioană balcanică, la Ne-Waza, și argintul la Fighting, categoria -52 kg.

Totodată, la Campionatul Balcanic de Taekwondo WT - disciplină olimpică, întrecere desfășurată în Albania, la Durres, Razvan Bangăl a cucerit medalia de argint, devenind vicecampion balcanic, iar Karina Luncași a obținut bronzul.

Cel mai bun sportiv al anului 2022 la CS Marina Constanța a fost desemnată Daria Kraus.

Sursa foto: ZIUA de Constanța